Programme Committees

Presidents
  • Michal Neeman – Rehovot
  • Fabian Kiessling – Aachen
  • Hervé Boutin – Manchester
Main Category Chairs

1 – Oncology Imaging
Sophie Hernot – Brussels
Jan Grimm – New York

2 – Neuroimaging
Noam Shemesh – Lisbon
Abraham Martin -Bilbao

3 – Probes & Reporter Genes
Verena Pichler – Vienna
Andre Martins – Tuebingen
Graeme Stasiuk – London

4 – Image-Guided Therapy
Tessa Buckle – Leiden
Rafael TM De Rosales – London

5 – Cardiovascular & Respiratory Imaging
Jesus Ruiz-Cabello – San Sebastian
Alkystis Phinikaridou – London

6 – Immunology, Inflammation, & Infection
Catherine Chapon – Fontenay-aux-Roses
Katrien Vandoorne – Haifa

7 – Metabolism & Physiology
Uwe Himmelreich – Leuven
Monika Golinska – Cambridge

8 – Re-/Degeneration & Developmental Biology
Daniele Bertoglio – Antwerp
Franck Debarbieux – Marseille

9 – Reconstruction, Processing & Analysis
Pablo Aguiar – Santiago de Compostela
Ronald Boellaard – Amsterdam

10 – Imaging Technologies
Sandro Olivo – London
Monique Bernsen – Rotterdam
Cornelius Faber – Münster
Juan Aguirre – Madrid

chairs per abstract category
1 – Oncology Imaging
  • Tumour Microenvironment: Twan Lammers – Aachen, Marco Erreni – Milano, Cristina Barca – Hannover, Marty Pagel – Houston, Bettina Weigelin – Tuebingen, Marius Mayerhoefer New York, Doreen Lau – Oxford, Johannes Schwenck – Tuebingen
  • Cancer Cells & Heterogeneity: Gabriela Kramer-Marek – London, Ferdia Gallagher – Cambridge, Nicole Barth – Edinburgh, Heike Daldrup Link – Stanford
  • Cancer Prevention, Detection & Diagnosis: Jeff Bulte – Boston, Franz Schilling – Munich, Mariam-Eleni Oraiopoulou – Cambridge, Giuseppe Ferrauto – Torino, Andrea Markus – Goettingen, Philippe Garrique – Marseille, Chrysafis Andreou – Nicosia, Oliver Bruns – Munich/Dresden
  • Cancer Therapy (preclinical): Weibo Cai – Madison, Filipe Elvas – Antwerp, Calogero D’Allessandria – Munich, Carolina de Aguiar Ferreira – Madison, Jo  Caers – Liege, Gilbert Fruhwirth – London, Susanne Kossatz – Munich, Dominik Sonanini – Tuebingen, Anna Wu – Duarte
  • Translational/Clinical Studies in Oncology: Thomas Beyer – Vienna, Francesco Ceci – Milano, Simone Krebs – New York, Wolfgang Weber – Munich, Simone Dalm – Rotterdam, Martin Gotthardt – Nijmegen, Melpomeni Fani – Basel, Katharina Lueckerath – Essen
2 – Neuroimaging
  • Brain Function & Cognition: Jens Bankstahl – Hannover, Giovanna Diletta Ielacqua – Berlin, Maxime Gauberti – Caen, Joanes Grandjean – Nijmegen, Kristina Herfert – Tuebingen, Nadja van Camp – Paris
  • Brain Metabolism, Microstructure & Anatomy: Philipp Boehm-Sturm – Berlin, Susann Boretius – Goettingen, Emmanuelle Canet-Soulas – Lyon, Julien Valette – Paris, Louise van der Weerd – Leiden
  • New Methods, Cross-Modal Neuroimaging & Validation: Pablo Blinder – Tel Aviv, Marina Radmilovic – Zagreb, Valerio Zerbi – Lausanne
3 – Probes & Reporter Genes
  • MRI & MPI: Celia Bonnet – Orleans, Giuseppe Digilio – Alessandria, Paula Foster – London, ON, Juan Gallo – Braga, Simonetta Geninatti Crich – Torino, Irena Pashkunova-Martic – Vienna
  • Optical Imaging: Svetlanna Eliseeva – Orleans, Manfred Ogris – Vienna, James Wilton-Ely – London
  • PET/SPECT, Radionuclide, X-Ray, CT: Matthias Herth – Copenhagen, Jason Holland – Zurich, Michelle James – Stanford, Andreas Maurer – Tuebingen, Peter Scott – Michigan, Danielle Vugts – Amsterdam
  • Optoacoustic, Ultrasound, Multimodal: Fernando Herranz – Madrid, Olga Koshkina – Twente, Kai Licha – Berlin, Juan Pellico – London
4 – Image-Guided Therapy
  • Image-Guided Drug Delivery: Clemens Bos – Utrecht, Marc Huisman – Amsterdam, Felista Lemnyui Tansi – Jena
  • Design & Application of (Radio)Theranostics: Eleni Gourni – Bern, Yann Seimbille – Rotterdam, Jane Sosabowski – London
  • Interventional Imaging: Nicolas Bernards – Toronto, Yvonne Derks – Aachen, Stefan Rogalla – Stanford
5 – Cardiovascular & Respiratory Imaging
  • Cardiac Imaging: Jessica Bastiaansen – Lausanne, Uli Flögel – Duesseldorf, Amara Khan – Goettingen, Begoña Lavin Plaza – Madrid, David Newby – Edinburgh, Richard Southworth – London
  • Vascular Imaging: Thomas Bonnard – Caen, Carlos Perez Medina – Madrid, Prakash Saha – London
  • Pulmonary Imaging: Nicolas Beziere – Tuebingen, Neil Stewart – Sheffield, Greetje Vande Velde – Leuven, Jens Vogel-Claussen – Hannover
6 – Immunology, Inflammation, & Infection
  • Imaging of Infection: Regis Tournebize – Paris, Patrick Van Dijk – Leuven, Mick Welling – Leiden,
  • Immune Response & Inflammation: Ferdinand Knieling – Erlangen, Marcel Krüger – Tübingen, Sara Martinez de Lizzarondo – Caen, Willemien Menke-van der Houven van Oordt – Amsterdam, Alvaro Ordonez – Baltimore, Geert Raes – Brussels
7 – Metabolism & Physiology
  • Julia Baguña Torres – Barcelona, Celine Baligand – Fontenay-aux-Roses, Eleonora Cavallari – Torino, Yannick Crémillieux – Bordeaux, Raul Herance – Barcelona, Harish Poptani – Liverpool
8 – Re-/Degeneration & Developmental Biology
  • Ludwig Aigner – Salzburg, Srećko  Gajović – Zagreb, Christiane Peuckert – Stockholm, Nadine Peyrieras – Gif sur Yvette
9 – Reconstruction, Processing & Analysis
  • Radiomics, Machine Learning & AI: Marco Andreana – Vienna, Urszula Karczmarczyk – Otwock, Wiro Niessen – Rotterdam, Jesús Silva – Sevilla, Floris van Velden – Leiden
  • Processing, Reconstruction, Segmentation & Quantification: Sandeep Golla – Amsterdam, Roger Gunn – London, Eugene Koay – Houston, Mark Lubberink – Uppsala, Martin Meier – Hannover
10 – Imaging Technologies
  • Nano/Microscale Optical Technology: Alessandra Cambi – Nijmegen, Wolfgang Drexler – Vienna
  • Macroscale Optical Technology: Lorenzo Cortese – Barcelona, Dimitris Gorpas – Munich, Dale Waterhouse – London
  • Ultrasound & Optoacoustic Technologies: Luis Dean Ben – Zurich, Srirang Manohar – Twente, Justine Robin – Paris, Antonis Stylogianiss – Munich, Gijs van Soest – Rotterdam, Béatrice Walker – Paris
  • MRS/Hyperpolarization Technologies: Andrea Capozzi – Lausanne, Eul Hyun Suh – Dallas, Markus Plaumann – Magdeburg
  • MRI Technology: Luisa Ciobanu – Gif-sur-Yvette, Verena Hoerr – Bonn, Xin Yu – Boston
  • X-Ray based Technologies: Luca Brombal – Trieste, Emmanuel Brun – Grenoble, Paola Coan – Munich, Julia Herzen – Munich, Wataru Yashiro – Tohoku
  • Spatial Tissue Omics: Jeroen Demmers – Rotterdam, Nicole Strittmatter – Munich, Zoltan Takats – London
  • Multi-Modal & Hybrid Technologies: Andrea Gonzalez-Montoro – Valencia, Wendy McDougald – Edinburgh
Local/Austrian Committee
  • Ludwig Aigner, Salzburg
  • Baubak Bajoghli, Austrian BioImaging
  • Thomas Beyer, Vienna
  • Sebastien Couillard-Despres, Salzburg
  • Wolfgang Drexler, Vienna
  • Thomas Helbich, Vienna
  • Claudia Kuntner-Hannes, Vienna
  • Verena Pichler, Vienna
Educational Committee
  • ES 01 – Advanced Chemistry and Probes
  • Amnon Bar Shir – Rehovot
  • Roger Schibli – Villingen/Zurich
  • ES 02 – Inflammation & Infection
  • Mangala Srinivas – Wageningen
  • Vladimir Ponomarev – New York
  • ES 03 – Quantification in Molecular Imaging
  • Claudia Kuntner-Hannes – Vienna
  • Christoffer Laustsen – Aarhus
  • ES 04 – Cellular Imaging
  • Bettina Weigelin – Tübingen
  • Colinda Scheele – Leuven